• weryfikacja obecności azotu


Sprawdzone działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy preparaty oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, bo wyłącznie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał zbioru. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie, tiofanat metylowy w rzepaku

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma ściśle mówiąc ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej odporności lub akceptacji na nadrzędne szkodniki oraz choroby, takie jak jęczmień choroba może pomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma ochrony.

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


noavatar.png
Danielski 2019-12-11

Szybko prawie rok po ożenku pozostali rodzicielami pięknej córeczki, i po dwóch latach synka.